Protez diş uygulaması, dişlerini kaybedenler için tercihen önemli uygulamalardan birisidir. Ağız ve diş bakımı ihmal edilmiyor olsa dahi kimi zaman beklenmedik sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra ağız ve diş sağlığı ile ilgili pek çok tedavi yöntemi mevcuttur. Ayrıca tedavinin başarılı olmadığı durumlarda diş kaybı meydana gelir ve protez uygulamasına başvurulur.

Yeni protezleri kullanmayı öğrenmek zaman ve sabır ister. Daha önce protez kullanmış olsanız dahi yeni protezleriniz kullanmış olduklarınızdan farklı olabilir. Bu nedenle, eski alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve yeni alışkanlıklar kazanmanız son derece önemlidir. İlk birkaç hafta, alışma süresine ihtiyacınız olabilir. Bu sürede protezinizin sizin ağız yapınıza uyumlanması için bazı düzeltmeler son derece önemlidir. Bununla birlikte yeni protez kullanmaya başlayacak hastaların uygulaması gereken birçok kriter vardır. Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak bu yazımızda, yeni protez kullanmaya başlayacak hastalara öneriler konusu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir: Diş Eksikliği Tedavisi: İmplant Uygulaması    

  1. Gerçekçi Beklentiler Koyun

Yeni protez taktırdığınızda ağrı oluşması son derece normaldir. Bunun için diş doktorunuz protezlerinizi düzenlerken, rahatsız olduğunuz her konu hakkında onları bilgilendirmelisiniz.

Yanaklarınız, diliniz ve damaklarınız yeni protezlerinize uyum sağladıkça, gevşeklik hissi görülmektedir. Bunların yanı sıra olduğundan fazla tükürük ve dilinizi önceden olduğu gibi hareket ettirmede zorlanmanız söz konusudur. Ancak, ağzınız yeni protezlere alıştığı zaman bu olayların hepsi normal gelecektir.

Diş tellerinde olduğu gibi protezlerinizi ilk etapta yabancı bir cisim olarak hissetmeniz normaldir. Bunları kullanırken nasıl konuşulacağını veya kuşkusuz nasıl yemek yenileceğini öğrenmek dahi can sıkıcı hale gelebilmektedir. Protezlere alışırken ufak bir şok ve rahatsızlığa maruz kalmanız mümkündür ancak bu rahatsızlığın çok uzun sürmeyeceğini bilmelisiniz.

  1. Şarkı Söylemeye Çalışın

Protez taktırdığınızda bilmeniz gereken konulardan birisi de şarkı söyleyerek protezlerine alışmayı sağlamaktır. Yüksek sesle kitap okumak ya da şarkı söylemek proteze alışmanıza yardımcı olur. Yeni protezlerinizle gün içerisinde müzik eşliğinde en sevdiğiniz şarkıyı söylemeye çalışabilir ya da bir kitabı sesli okuyabilirsiniz. Daha düşük tempoda rahat, akıcı ifadeler halinde şarkı söyleme tekniği ile belirli sözcükleri daha kolay telaffuz edebilirsiniz. Bu sayede protezlerinize daha hızlı alışabilir ve protezleri bir engel gibi hissetmezsiniz.

  1. Yanaklarınızı Kullanın

Yanak kaslarınız, yutmaya hazırlanırken ağzınızdaki yiyecekleri yönlendirmeye yardımcı olur. Bu nedenle, herhangi bir vücut bölümünde olduğu gibi bu kasları ilk birkaç haftada ya da protezleri takmadan önce geliştirmek, yemek yerken öğünleriniz için size daha fazla kontrol olanağı sunar.

Yanak ağrısı yaşamaya devam ettiğiniz takdirde, bu durum protezlerin tam oturmamasının bir işareti de olabilmektedir. Devam eden bir rahatsızlık hissederseniz diş hekiminden muhakkak bir randevu almanızı tavsiye ederiz.

  1. Yapıştırıcı ile Kullanma

Protezleri yapıştırıcı ile kullanma ve diş kremleri hakkında diş hekiminiz veya protez uzmanınız ile konuşmanız gerekir.  Bu durum sonucunda doktorunuzun da tavsiyesi üzerine sizin için en uygun seçeneği tercih etmelisiniz. Erken tahrişi azaltmak için ufak bir miktar yapıştırıcı etkili bir çözüm olabilir. Bunun yanı sıra bu yapıştırıcıyı yerine tam olarak yerleşmemiş protezler için kullanmamalısınız. Bu durumda en kısa süre içerisinde diş hekiminiz ile görüşmelisiniz. Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak protez alanında da çeşitli hizmetlerimiz mevcuttur.

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımız. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Ayrık Diş Tedavisi ile Estetik Görünüm Mümkün Mü?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir