Konuşmak veya gülerken sürekli mimiklerimizi kullanırız. Konuşma ya da gülme sırasında karşımızdaki tarafından ilk dikkat çeken ise ağzımız ve dişlerimizdir. O yüzden ağız ve diş sağlığımıza son derece dikkat etmeliyiz. Yalnızca sağlık açısından değil estetik görüntü olarak da ağız sağlığımız son derece önemlidir. Birçok insan dişlerinin ayrık olması ve şeklinin bozuk olması nedeniyle estetik bir görünüm için tedavi yaptırmayı tercih etmektedir. Özellikle ayrık diş tedavisi oldukça tercih edilen tedaviler arasında yer almaktadır. Peki ayrık diş tedavisi nedir, dişlerin ayrık olması ağız sağlığını etkiler mi ve ayrık dişler dolgu ile kapatılır mı? Bu yazımızda ayrık diş tedavisi hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Dişlerin Ayrık Olmasının Ağız Sağlığına Etkileri      

Dişlerin ayrık olmasının ağız sağlığını olumsuz yönde etkilediği birçok faktör mevcuttur.

Diastema, dişleriniz arasındaki boşluktur. Bazı kişilerde diş aralarındaki boşluklar nedeniyle herhangi bir estetik veya sağlık sorunu olmaz. Diğerleri için diş çürüğü, diş eti hastalığı ve sosyal izolasyon gibi sorunlar oluşabilir.

Ayrık diş tedavisi ile dişler arasındaki boşlukları sabitlemek diş çürümesine maruz kalmanızı en aza indirmenize yardımcı olur. Ayrıca dişlerin ayrık olması nedeniyle dişlerin arasına yiyecek ve bakteriler daha kolay birikebilir. Bu durum ise dişlerin çürüme riskinin artmasına neden olur. Ayrık diş tedavisinde boşlukları kapamak için bir dizi tedavi ve yönetim seçeneği mevcuttur. Kozmetik seçenekler ve kaplamalar en çok tercih edilen tedav yöntemleridir.

ayrık diş tedavi yöntemleri

Ayrık Dişler İçin Alternatif Tedavi Yöntemleri

Ayrık diş tedavisinde tedavi yöntemini belirlemek için hastanın diş ve ağız yapısı oldukça önemli bir role sahiptir. Bunlar belirlendikten sonra ise tedavi yöntemi hastadan hastaya göre değişebilir. Genel olarak ayrık diş tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Diş Teli (Ortodonti Tedavisi)

Söz konusu ayrık diş tedavileri olduğu zaman akla ilk gelen tedavi yöntemi ortodonti diş teli tedavisidir. Bu tedavi, metal ya da şeffaf diş telleri ile yapılabilirken kişinin diş yapısına bağlı olarak şeffaf plaklar ya da damaklık ile uygulanabilir. Hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın, uygulanan aparat, ayrık dişlerin belirli bir zaman dilimi içerisinde birbirine yakınlaşmasına ve olması gereken konumuna geri gelmesine olanak tanır.

Bonding Yöntemi

Ayrık diş tedavisinde etkili olan bir diğer yöntem de Bonding yöntemidir. Özellikle diş teli ya da damaklık kullanmak istemeyen hastalar daha kozmetik ve daha hızlı bir çözüm olan Bonding yöntemini tercih eder. Ön ayrık diş tedavisinde de sıklıkla tercih edilen bu yöntem, uygulaması oldukça kolay bir yöntem olarak bilinir. Diş çürükleri tedavisinde kullanılan kompozit malzemeler, ayrık diş dolguları olarak görev alırlar ve dişlerin enine genişlemesine yardımcı olur. Bu şekilde diş rengi ile uyumlu olan kompozit dolgu, dişlerde yer alan ayrıkları kolaylıkla kapatmaktadır.

Lamine Uygulaması (Porselen Diş)

Ayrık diş estetiği yöntemlerinden bir diğeri de porselen yaprak uygulaması olarak da bilinen lamine diş tedavisidir. Lamine yöntemi, dişlerdeki hem renk hem de şekil bozukluklarını önler. Dişlere minimum müdahale gerektiren bu yöntem sayesinde üretilen lamineler doğrudan ayrık olan dişlerin üzerine uygulanır.

Ayrık Dişler Dolgu ile Kapatılır Mı?   

Ayrık dişlerin tedavisinde ortodonti tedavisinin yanı sıra kompozit dolgu uygulamalarla da diş ayrıklığı tedavisi yapılır. Bu tedavi yöntemi, diş üzerinde herhangi bir aşındırma yapmadan son derece sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.

Bonding Dolgu Hakkında

Kompozit dolgu olarak da bilinen Bonding tedavi yöntemi uygulanırken en önemli kriterlerden biri dişlerin boyut olarak fazla büyümemesine dikkat etmektir. Diğer dişlerin yapısına göre daha estetik durmasını sağlayacak şekilde dolgu uygulamasının yapılması oldukça önemlidir. Ayrık diş dolgusu tedavi yöntemi diğer tüm tedavi yöntemlerine göre daha ekonomik ve daha hızlı sonuç alabileceğiniz bir seçenek olarak Bonding yöntemini tercih edebilirsiniz.

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımız. İlk muayene, sizinle tanıştığımız ve tedavi planının büyük bir kısmının oluşturulduğu önemli seanslardan biridir. Bu seansta sizinle genel sağlığınız ve ağız sağlığınızla ilgili bilgiler değerlendirir ve tedavi planını buna göre oluştururuz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Lamine Diş Kaplama Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir