Dişler arasında oluşan boşluklar, çene ve dişler ile ilgili bir durumdur. Çeneniz geniş ve dişleriniz de normal boyuta sahip olabilir. Dişlerin küçük veya dar olması ancak çenenin normal boyutta olması dikkat çeken bir durumdur. Bunun yanı sıra hem çeneniz geniş hem de dişleriniz küçük veya dar da olabilir. Özellikle diş eti ameliyatlarından sonra dişlerde aralanma gibi problemler oluşabilir. Bu noktada estetik gülüş tasarımı için birçok yöntem devreye girmektedir. Gülüş tasarımı aralıklı dişlere sahip kişiler için çok daha önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Eray Şahinsev olarak bu yazımızda estetik gülüş tasarımı hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir: Ayrık Diş Tedavisi ile Estetik Görünüm Mümkün Mü?

  1. Diş Teli Tedavisi

Diş telleri, diş yapısı, çene yapısı ve şekil bozuklukları gibi sorunlara sahip hastalara uygulanan bir yöntemdir. Günümüzde şeffaf diş teli seçeneği gibi farklı ve estetik ayrıcalıklar sunan özel tedavi seçenekleri ile kişiler istediği tedaviyi tercih edebilir. Ayrık ve boşluklu dişlerin tedavisinde popüler bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

Dişlerin arasındaki boşlukların tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için Eray Şahinsev Diş Polikliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

  1. Invisalign Tedavisi

Şeffaf plak tedavisi (invisalign), diş telleri ile aynı amaçla tercih edilir. Bununla birlikte diş tellerine göre kullanımı çok daha rahattır. Dişlerin etrafını sararak dişe hareket imkânı sağlar, ısı yardımıyla da şekil vermektedir. Ayrıca şeffaf görüntüsü ile diş teli kadar fark edilmez ve gün içinde kullanımı daha kolay olur. 

Ortodonti uzmanı tarafından hastanın dişlerinin invisalign tedavisine uygun olup olmadığının belirlenmesi ile tedavi planlaması sürecine geçilebilir. Hastanın ağız ölçülerinin alınmasından sonra ise bilgisayar ile alçı model uygulamaları ile 3 boyutlu olarak plak tasarlanır. Bununla birlikte ortodonti uzmanı tarafından değerlendirilerek tedavi sürecine başlanır.

İlginizi Çekebilir: Invisalign Şeffaf Plaklar ile Ortodonti Tedavisi

  1. Porselen Kaplama

Dişlerin ön tarafını saracak şekilde dişe yerleştirilen ince, diş rengindeki kaplamalara diş kaplaması denir. Diş kaplamaları genellikle porselen veya kompozit materyallerle üretilmektedir. Sıklıkla tercih edilen porselen kaplamalar kalıcıdır. Diş kaplama işlemi; rengi bozulmuş, hasar görmüş veya anormal boyuttaki dişler için idealdir. Bu kaplamalar tercihe göre sadece bir dişe veya birden fazla dişe uygulanabilmektedir. 

Porselen kaplamalar, kompozit kaplamalara göre lekelere karşı daha dayanıklı olma özelliğiyle daha çok tercih edilir. Ayrıca doğal dişlerin ışığı yansıtma özelliğini başarılı bir şekilde taklit edebilmesi de porselen diş kaplamalarının tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kişi için en uygun olan kaplama malzemesi diş hekimi tarafından belirlenmelidir.

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımız. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir