Invisalign şeffaf plak tedavisi, diş teli yerine şeffaf plaklar kullanılarak diş çapraşıklığının düzeltildiği bir tedavi yöntemidir. Telsiz ortodontik tedavi yöntemi olarak da bilinmektedir. Invisalign şeffaf plak tedavisi sürecinde dijital ortodonti tedavi teknolojisi ile hastanın ağız yapısına göre bireysel olarak özel yapılmış şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Invisalign şeffaf plak tedavisinin birçok özelliği ve avantajı da bulunmaktadır. Bu yazımızda konu ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları sizler ile paylaşacağız.

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak (Invisalign) Tedavisinin Diş Telinden Farkı Nedir?

Invisalign şeffaf plak tedavisinin diş telinden farkı aşağıdaki gibidir:

Plaklar Nasıl Üretiliyor?

Şeffaf plak üretimi özel silikonlar kullanılarak yapılmaktadır. Invisalign yapımı için hastadan alınan ölçümler, yurt dışındaki merkezlere gönderilir. Şeffaf plak yapımı ortalama 1-2 hafta kadar sürebilir. Invisalign tedavisi için kullanılacak şeffaf plaklar, ölçümler alındıktan 2 hafta sonra hazırlanmış olur. Şeffaf plak yapımında anahtar butonlar bulunmaktadır. Bu botunlar diş renginde olduğu için görünmez. Anahtar butonlar klasik diş teli tedavisindeki braketleri taklit ederek plakların sabit durmasını sağlamak amacıyla yapılmıştır.

Şeffaf Plak (Invisalign) Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Her hastanın tedavi planlaması farklı olduğu gibi tedavi süresi de farklılık göstermektedir. Doktorunuzun belirlediği plak kullanım sürelerine göre de (2 hafta, 10 gün ya da haftada bir değişim) tedavi süreniz farklılık gösterir. Tedavi sonunda doktorunuz ya da siz son durumdan memnun değilseniz yeni set plak talep edilebilir. Bu durum, tedavi süresini biraz daha uzatabilir. Hiçbir problemin görülmediği bir tedavide tedavi süresi doktorun belirlediği kullanım süresi ile set plak sayısı ile rahat bir şekilde anlaşılır.

Dikkatinizi Çekebilir: Lamine Diş Kaplama Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler   

Şeffaf Plaklar Konuşmayı Etkiliyor Mu?

Şeffaf plak ile konuşmak bir süre sonra alışacağınız bir durumdur. Günde maksimum 2 saat çıkarmanız önerilen şeffaf plaklara ne kadar çabuk alışır ve uzun süre kullanırsanız tedaviniz o kadar hızlı biter. Bunun yanı sıra sosyal ortamlarda ya da ikili ilişkilerde şeffaf plağın konuşmanızı etkileyeceğini düşünüyorsanız şeffaf plaklarınızı dilediğiniz zaman çıkarabilirsiniz.

Şeffaf plaklar uzun vadede konuşmayı etkilemez. Bunun nedeni ise dijital diş hekimliği yöntemleri ile yapılan hassas ölçümlere sahip olmasıdır. Hassas ölçümler ile hastanın ağız ölçülerine tam olarak oturan şeffaf plaklar tasarlamak mümkündür. Böylece hasta şeffaf plakların varlığından rahatsızlık duymaz. Kısacası şeffaf plak tedavisi konuşmayı etkiler mi sorusuna etkilemez cevabını verebiliriz.

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımız. İlk muayene, sizinle tanıştığımız ve tedavi planının büyük bir kısmının oluşturulduğu önemli seanslardan biridir. Bu seansta sizinle genel sağlığınız ve ağız sağlığınızla ilgili bilgiler değerlendirir ve tedavi planını buna göre oluştururuz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir