Yirmi yaş dişleri pek çok genç ve yetişkinin sıkıntılı süreçleri arasında yer alır. Bunun nedeni yirmilik dişlerin çıkarken özellikle ağızda uygun yer yoksa ciddi ağrı problemleri oluşturabilmesidir. Bu durum ise diş çürüklerine sebep olabilir. Yirmilik diş, ağzın en arka tarafında üst ve altta ikişer tane çıkar. Yirmilik dişler ağızda çıkan son dişlerdir. Bununla birlikte ağızdaki 32 diş, yirmilik dişlerin çıkmasıyla tamamlanır. 

Yirmilik dişler, azı dişleri olarak da bilinmektedir. Herkeste yirmilik dişler tam çıkmayabilir. Bazı kişilerde yirmilik dişler sorunsuz çıkarken çoğu kişi yirmilik diş ağrısı çekmektedir. Bunun nedeni ise ağızda boşluk bulamayan yirmilik gömülü diş ciddi bir ağrıya neden olur. Bu durum kişide diş çürüklerine neden olurken yirmilik diş ağrısı dayanılamaz olursa diş çekilir. Bunun yanı sıra yirmi yaş dişleri nasıl oluşur ve yirmilik dişin çıktığı nasıl anlaşılır konusu merak edilmektedir. Eray Şahinsev Diş Kliniği olarak bu yazımızda, yirmi yaş dişleri hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Yirmi Yaş Dişleri Nasıl Oluşur?

Gömülü, yarı gömülü ve doğru hizalanmamış yirmi yaş dişlerinin oluşturduğu belirtiler, iki farklı başlıkta değerlendirilmektedir. Bunlardan ilki, doğrudan yirmi yaş dişlerindeki ağrıdır. İkinci ise yirmi yaş dişlerinin yarattığı yansıma ağrılar ve semptomlar olarak ele alınır. Doğrudan yirmilik yaş dişlerinde oluşan ağrının nedeni ise dişte çürük oluşması ya da diş etinin iltihaplanmasıdır. Bununla birlikte yirmilik yaş dişleri doğrudan ağrı oluşturmasa dahi birçok yansıma belirtiye neden olabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  1. Diş etlerinde hassasiyet oluşması
  2. Çiğneme sırasında şiddetli ağrı hissedilmesi
  3. Baş ağrısı
  4. Ağız kokusu
  5. Dişlerde ağrı hissedilmesi
  6. Lenf bezlerinde şişlik oluşması
  7. Çene, kulak ve/veya boyun ağrısı
  8. Ağız açmada kısıtlanma

En sık rastlanılan belirtiler arasında ise diş ağrısı, baş ağrısı, yirmilik diş kokusu ve hassasiyet yer almaktadır. Bunun yanı sıra kendinizde bu belirtilerden birini ya da birkaçını gözlemliyorsanız detaylı klinik ve radyolojik muayene için vakit kaybetmeden diş doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Neden Dil Temizliği Yapmalıyız?

Yirmilik Dişin Çıktığı Nasıl Anlaşılır?

Yirmilik dişler en arka tarafta yer alır. Dişler çıkarken bununla birlikte çene gelişir ve boyutları da büyümeye başlar. Boyutlar en büyük haline ulaştığında da yirmilik dişler için yer açılır ve bu dişler oluşur. Yirmilik diş kendisine tam olarak yer açılmadan önce ağrı yapabilir ama çıkmaz.

Çenenin her iki tarafında da bulunan ikişer tane azı dişi mevcuttur. Bunlardan sonra gelen veya gelecek olan dişler yirmilik dişlerdir. Yirmilik dişler ise toplamda 4 tane olarak çıkar. Bu dişler çıkmaya başladığında genelde çenede ağrı görülebilir. Bu ağrının derecesi dayanılmaz olacağı gibi daha düşük de olabilir veya hiç hissedilmeyebilir. Yirmilik diş çıkarma sürecinde ağız yapısının küçüklüğünden kaynaklı olarak diğer dişlerin sıkışmasına ve çarpıklaşmasına neden olabilmektedir. Bu tür bir durum söz konusu ise diş yapısının bozulmaması adına uzman bir diş doktoru tarafından yirmilik dişin çekilmesi gerekir.

Yirmilik dişin ağrı yaptığı düşünüldüğünde uzman bir diş doktoruna görünmeniz son derece faydalı olacaktır. Diş hekimi tarafından gerçekleştirilen muayene ile diş kendiliğinden mi çıkar yoksa çekilmesi mi gerekir konusuna daha sağlıklı bir şekilde karar verilebilir. Bu kararlaştırmadan sonra ise muayeneden sonra diş doktoru kişiye özel olarak bir tedavi metodu belirler.

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımız. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Invisalign Şeffaf Plaklar ile Ortodonti Tedavisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir