Lamine uygulaması, günümüzde estetik diş alanında öne çıkan en önemli uygulamalardan birisidir. Birçok insan sosyal yaşantısında dişlerinin estetik görünmemesi nedeniyle problem yaşayabiliyor. Lamine Diş Kaplama uygulaması, bu sıkıntıları büyük oranda ortadan kaldırabiliyor. Tüm estetik diş uygulamalarında olduğu gibi bu konuda da tedavi sürecine başlamada önce bilmeniz gereken bazı kriterler mevcuttur. Bu yazımızda konu ile ilgili tüm detayları sizler ile paylaşacağız.

Lamine Uygulaması Nedir?  

Yaprak porselen olarak da bilinen lamine uygulaması, dişlerinde şekil ve renk bozukluğu olan kişilere estetik amaçlı uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş lamine uygulaması, belirli bir düzeye kadar diş görünümünde oluşan bozuklukların tedavisinde uygulanmak için uygundur. Bu uygulama, diş görünümü yanı sıra kırık ya da aşınmış dişlerde diş restorasyonu için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Hangi Durumlarda Yapılır? 

Lamine uygulaması, diğer tedavi uygulamalarından farklı olarak estetik görünüm sunan bir uygulamadır. Bu uygulama; dişlerinde çürük ve kırıklar olan, yaş ve çeşitli nedenlerle aşınmış dişlere sahip kişiler için tercih edilen bir uygulamadır. Bunun yanı sıra dişlerinde yapısal bozukluklar olup gülümsemekten çekinen bireylere de doğal bir gülümseme kazandırır.

Kimler İçin Uygun Bir Yöntemdir?     

Diş lamine uygulaması, diş problemi yaşayan her yaştan kadın-erkek bireye uygulanabilen bir diş kaplama yöntemidir. Özellikle diş yapılarındaki sorunlar sebebiyle estetik kaygı yaşayan bireyler tercih etmektedir. Birçok farklı sebebe dayalı olarak yapılabilen lamine diş kaplamasının uygulandığı durumlar aşağıdaki gibidir:

  1. Kırılmış veya aşınmış dişlerin restore edilmesi için uygulanır.
  2. Ayrık dişlerdeki aralıkların kapatılması için uygulanır.
  3. Beyazlatma yöntemleri yeterli olmayan sararmış ve koyulaşmış dişlerin yenilenmesi için uygulanır.
  4. Dişlerdeki şekil bozukluklarının giderilmesi ve düzeltilmesi için uygulanır.
  5. Eskimiş ve sararmış dolguların yenilenmesi amacıyla uygulanır.
  6. Eğik ve çarpık dişlerin düzeltilmesi amacıyla uygulanır.

Kısacası diş yapılarındaki bozuklukların onarılması ve dişlerin estetik görünüm kazanması için lamine kaplama yaptırmak gerekir.

Dikkatinizi Çekebilir: Ayrık Diş Tedavisi ile Estetik Görünüm Mümkün Mü?  

Diş lamine uygulamasının her aşaması, doktor ile hasta arasındaki fikir birliği doğrultusunda ilerler. İlk aşamada hastanın ağız içi ölçüleri detaylı bir ölçümleme ile alınır. Alınan ölçülere uygun olarak hazırlanan model üzerinde mock-up adı verilen testler uygulanır. Elde edilen model konusunda hasta ile fikir birliği oluştuğunda, tedavide kullanılacak dişlerin hazırlanma süreci başlar. Lamine diş kaplama yapılacak diş sayısına göre uygulamanın süresi farklılıklar göstermektedir. Bunun yanı sıra kısa süre içerisinde dişler yapıştırılır.

lamine diş kaplama

Lamine Diş Ne Kadar Dayanıklıdır?

Genellikle hiçbir tedavi için dayanıklılığı garantisini vermek mümkün değildir. Bu durum aynı zamanda hastanın kendisi ile ilgili bir süreçtir. Bunun yanı sıra kullanım sırasında çevresel etkenlere de dikkat etmek gerekir. Dolayısıyla doğal dişlerin kullanımı sırasında dikkat edilen hususlar, lamine kaplama için de geçerlidir.

Diş lamine uygulaması yapılan dişlerin doğal yapısının bozulmaması önemlidir. Yani dişin çürümesi yaprak porselenin değiştirilmesine neden olabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kaplamanın değiştirilmesi gerekir. Ayrıca yaprak porselen dişler ve genel olarak diş ve diş eti bakımı 6 ayda bir yapılmalı ve kaplamanın durumu kontrol edilmelidir. İyi korunduğu sürece lamine uygulaması 15 sene dahi kullanılabilir.

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımız. İlk muayene, sizinle tanıştığımız ve tedavi planının büyük bir kısmının oluşturulduğu önemli seanslardan biridir. Bu seansta sizinle genel sağlığınız ve ağız sağlığınızla ilgili bilgiler değerlendirir ve tedavi planını buna göre oluştururuz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir