Diş hassasiyeti oldukça yaygın görülen bir problemdir. Bu problem genelde 20-50 yaş arası hastalarda görülmektedir. Bu hassasiyet, diş iç kısmında bulunan “dentin” kısmında başlayabilmektedir. Bu gibi durumlarda dış ortamdan gelen maddelerin temasında (mesela soğuk su gibi) dişte hassasiyet oluşur. Bu durum ise hastaları oldukça rahatsız eden bir durum olarak görülür.

Dişlerinizin üstü (dış yüzeyi) mine adı verilen güçlü bir dış tabaka ile korunmaktadır. Bununla birlikte diş etlerinin altındaki köklerde diş minesi bulunmaz ve bunun yerine burası sementum (diş kökünü saran kemiksi doku) ile korunmaktadır. Mine ve sementum, hissin sinirlerinize ve ardından beyninize geçmesine yardımcı olan dişlerinizin dentin bölgesini korumaktadırlar.

Hassasiyet veya hasar dişinizin minesini zayıflatırsa veya dişlerinizin köklerini açığa çıkarırsa, dentininizde hassasiyet görülebilir. Bununla birlikte diş hassasiyetinin nedenler aşağıdaki gibidir:

 1. Diş eti çekilmesi
 2. Diş eti hastalığı (diş eti iltihabı)
 3. Diş çürüğü veya plak oluşumu
 4. Diş minesinin aşınması
 5. Dişlerin hasar görmesi veya kırılması
 6. Dolguların hasar görmesi
 7. Agresif fırçalama
 8. Diş gıcırdatma
 9. Diş beyazlatıcı ürünlerin veya asit içeren gargaraların tüketimi
 10. Diş prosedürleri (geçicidir)

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak bu yazımızda, diş hassasiyetini tetikleyen durumlar ve tedavi sürecini sizler ile paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir: Diş Eti Çekilmesi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hassas Dişleri Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

Hassas dişleri tetikleyecek birçok durum mevcuttur. Bunun yanı sıra bunlardan temel olan sebepler ise aşağıdaki gibidir:

 1. Soğuk içecekler tüketmek
 2. Soğuk ve sıcak içecekleri peşpeşe tüketmek
 3. Ağız ve diş bakımı sırasında diş fırçalama

Bununla birlikte diş hassasiyetinin başka birçok nedeni daha bulunmaktadır. Bunlardan birisi de diş çürükleridir. Diş çürükleri oldukça yaygın bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çürükler, çoğu zaman hastalara sızlama ile başlayan problemler yaşatabilir. Dişlerin çürük olduğu bölgelerde oldukça hassas bir süreç başlar. Bu durumda ise hasta, yeme ve içme durumunda problemler yaşayabilir. Çürük ilk etapta sorun yaratmasa bile ilerlemeye başladığında hassasiyet daha da artar. Bunun yanı sıra diş kırıkları ve dişlerde oluşan apseler de diş hassasiyetini tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır.

Diş Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir? 

Diş hassasiyetinin nasıl tedavi edileceği birçok hasta için merak konusudur. Bununla birlikte hassasiyetinize uygun tedavi yönteminin veya çözümün altta yatan nedene ve bireysel durumunuza bağlı olacağını bilmeniz gerekir. Diş hassasiyeti tedavileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Hassas dişlere özel diş macunu kullanımı:

Sıcak, soğuk veya asitli maddelerin tetiklediği rahatsızlık miktarını azaltmaya yardımcı olan diş macununu tercih etmelisiniz.

Pipet kullanımı:

Pipet kullanmak, sıcak veya soğuk içeceklerin dişlerinizin hassas bölgelerine ulaşmamasına yardımcı olabilir.

Florür vernik: 

Diş doktorunuz, dişlerinizin minesini güçlendirmek için dişlerinize florür vernik uygulamayı önerebilmektedir.

Diş restorasyonu: 

Diş doktorunuz size diş çürüğünü temizledikten sonra kuron (kaplama), inlay, onlay veya kompozit restorasyon yapmayı tavsiye edebilir. Bunun sonucunda ise diş hassasiyetiniz azalabilir.

Diş eti grefti: 

Bu işlem, açıkta kalan diş kökünü korumak amacıyla, hastanın damağından alınan diş eti parçasının, eksik olan diş eti bölgesine veya diş eti çekilmesi olan bölgeye yama yapılması sürecidir.

Kanal tedavisi: 

Diş hassasiyetinizi altta yatan bir enfeksiyon tetikliyorsa, diş doktorunuz dişin pulpasının içindeki enfekte dokuyu çıkarmayı tavsiye edecektir.

Etkili bir ağız bakım rutini: 

Diş hassasiyeti söz konusu ise bu rahatsızlığın veya buna neden olan sorunların daha da kötü hale gelmemesi için ağız sağlığınızı güçlendirmek açısından etkili bir ağız bakımı rutini oluşturmanız gerekir. 

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımız. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Ağrımayan Dişe Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir