Yetişkinlikte parlak, sağlıklı bir gülüşe sahip olmanın temeli doğru diş bakımı uygulamak ile ilgilidir. Bununla birlikte yetişkinlerde çürük olabilir. Bunun sonucunda ise ciddi problemlere neden olabilen diş eti hastalığına yakalanabilirler. Yetişkinlik döneminde de dikkat edilmesi gereken birçok kriter söz konusudur. Bunlardan birisi de diş çürüğünün başlıca nedeni olan, dişler üzerinde bulunan plak-yapışkan filmi çıkartmak için, florürlü bir diş macunu ile günde iki kez dişlerinizi fırçalamanızdır.

Plak tartar olarak sertleşmeden önce, diş eti hattı altından ve diş aralarından plağı uzaklaştırmak için günde bir defa diş ipi kullanılması önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte tartar oluştuğunda, yalnızca profesyonel temizlik ile temizlenmesi mümkündür. Ayrıca şekerli ya da nişastalı gıdaları, özellikle yapışkan çerezleri yeme sıklığınızı azaltmanız da son derece önemlidir. Bunun yanı sıra profesyonel temizlik ve diş muayenesi için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Eray Şahinsev olarak bu yazımızda, diş bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri sizler ile paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir: Neden Dil Temizliği Yapmalıyız?

Yetişkinlerin Bilmesi Gereken Diğer Konular Nelerdir?

Düzenli olarak dişlerinizi fırçalasanız ve diş ipi kullansanız dahi bir yetişkin olarak belirli ağız ve diş sağlığı sorunları ile karşılaşmanız mümkündür. Bununla birlikte diş etlerinizin sağlığı, genel sağlığınızı da etkileyebilir. Diş eti hastalığının başlamasını önlemek için, günde iki kere dişlerinizi fırçalamalı ve günde bir defa diş ipi kullanmalısınız. Bununla birlikte altı ayda bir profesyonel bir diş doktorundan diş temizliği randevusu almanız gerekir.

Mevcut dolguların etrafındaki çürükler ve dişlerin kök yüzeylerindeki çürükler, yaşlandıkça daha da belirgin ve yaygın hale gelir. Bu nedenle florürlü diş macunu ile dişleri fırçalamak, günde bir kere diş ipi kullanmak ve düzenli olarak diş hekimine gitmek önemli etkenlerdir. Bununla birlikte yaş ilerledikçe hassasiyet problemi artabilir. 

Diş etleri zamanla çekilebilir ve bu durum sonucunda ise diş minesi ile korunmayan alanlar ortaya çıkar. Bu alanlar, soğuk veya sıcak yiyecek ve içeceklerden dolayı ağrımaya eğilimlidir. Hassasiyet yaşarsanız, hassas dişler için üretilmiş bir diş macunu kullanmanız gerekir. 

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?

Diş doktorunuzun uyguladığı kapsamlı temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu en dış lekelenmeyi dahi temizler. Diş minesini aşındırmayan beyazlatıcı ajan kullanımı, diş hekimi ziyaretleri sırasında bu yüzey lekelerinin çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca lekeler seneler içerisinde azalmadıysa bu diş lekelerinin azalması için profesyonel diş beyazlatma işlemine başvurabilirsiniz.

İç lekeler, beyazlatılabilir, dolgu yapılabilir veya kaplanabilmektedir. Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkilidir ancak diş doktorunuz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara göre sizin için uygun olan tedaviyi tercih edecektir.

İlginizi Çekebilir: Ofis Tipi Diş Beyazlatma Hakkında Her Şey

Beslenmenin Ağız Sağlığım Üzerindeki Etkisi Nedir?

Genel sağlığınızı büyük ölçüde etkilemesi ile dengeli beslenme, sağlıklı dişler ve dişetleri için son derece önemlidir. Dengeli beslenmek, dişeti dokularını ve dişleri kuvvetlendirir. Ayrıca dişeti hastalığına neden olabilen enfeksiyonlara karşı dayanıklı dişlere sahip olmanıza olanak tanır. Bununla birlikte meyveler ve sebzeler gibi dayanıklı, lifli gıdalar, dişlerin ve dokuların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. 

Şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri tükettiğinizde dişleriniz, uzun bir süre boyunca aside maruz kalır. Diş minenizin gördüğü zararı azaltmak için yemek aralarında, atıştırma sayısını sınırlandırmanız son derece önemlidir.

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımız. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir