Diş beyazlatma, herkesin yaptırmayı tercih ettiği bir uygulamadır. Birçok diş beyazlatma türü vardır. Ofis tipi diş beyazlatma işlemi daha hızlı ve etkili diş beyazlatmanın sağlandığı bir yöntemdir. Bu beyazlatma işleminde diş etleri, koruyucu maddelerle izole edilir. Yüksek konsantrasyondaki diş beyazlatıcı kimyasal ajanlar dişlere uygulanır. Peki, beyazlatma işlemi ne kadar sürer ve zararlı mıdır? Bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?  

Ofis tipi beyazlatma iki seansta tamamlanan bir işlemdir. Fakat bu süreç hastadan hastaya değişebilir. Bunun nedeni ise uygulama yapıldıkça dişteki hassasiyetin artmasıdır. Hastaya ofis tipi beyazlatma uygulanacaksa öncelikle hastanın dişlerinin tamamen sarı olup olmadığı kontrol edilir. Diş rengi analiz edildikten sonra işlem uygulanır.

Diş beyazlatma işlemi için diş yanak ekartörü takılır. Ardından hastanın diş rengi tespit edilir. Hastanın diline dil tutucu yerleştirilir. Bu sayede dilin işlem sırasında öne gelmesi engellenir. İşlem öncesi dişler yıkanır ve iyice temizlenir.

Daha sonra ise içerisinde hidrojen peroksit gibi maddeler bulunan beyazlatma işlemi dişlerin yüzeyine uygulanır. Sürülen jel diş yüzeyinde 15-20 dakika bekletilir. Süre bitiminde diş yüzeyindeki jel temizlenerek işlem sonlandırılır. Bu işlem dişlere herhangi bir zarar vermez. Fakat hastada hassasiyet oluşturabilir. Hasta 6 ay aralıklarla kontrole gitmelidir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer?      

Zaman kısıtlaması olan hastalar için uygun bir yöntemdir. Uygulama süresi diğer yöntemlere göre daha kısa sürer olmasına rağmen etkisi aynıdır. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama ortalama 1 saat kadar sürer.

Etkisi Ne Zamana Kadar Devam Eder?         

Acısız bir işlem olmasına rağmen ofis tipi diş beyazlatma uygulaması sık sık uygulanmamaktadır. Diş hekimleri hastalarına beyazlatmanın etkilerinin sonraki dönemde iyi bakım yapılarak korunması gerektiğini belirtir. Bu beyazlatma işleminin etki süresi tamamen hastanın kendisine bağlıdır.

Renklenmeye yol açan (çay, kahve, sigara gibi) alışkanlıkları azaltarak en aza indirmek gerekir. Ayrıca, düzenli ağız-diş bakımı ile dişlerin beyazlığı birkaç yıl sürebilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Ofis Tipi Diş Beyazlatma Hakkında Her Şey

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Zararlı Mı?

Ofis tipi diş beyazlatma işleminin zararlı olup olmadığı merak edilen konulardan birisidir. Yapılan çalışmalarda beyazlatma işleminin diş ve çevre dokular üzerinde hiçbir zararlı etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra oluşabilecek hassasiyetleri önlemek için hastaya flour uygulaması da uygulanmaktadır. Kısacası diş beyazlatma işlemi yüzünden dişler ve diş etleri zarar görmemektedir. Yine de diş beyazlatma işlemi çok sık uygulanmaması gereken bir işlemdir.

Her iki uygulama yönteminden sonra da ilk 2-3 gün çay, kahve, kola, vişne suyu, kırmızı şarap gibi renkli içecek ve yiyeceklerden ve sigaradan uzak durulması gerekir. Ayrıca günde en az iki kez düzenli olarak dişler fırçalanmalıdır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte az ya da çok geçici bir diş hassasiyeti oluşabilir.

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımız. İlk muayene, sizinle tanıştığımız ve tedavi planının büyük bir kısmının oluşturulduğu önemli seanslardan biridir. Bu seansta sizinle genel sağlığınız ve ağız sağlığınızla ilgili bilgiler değerlendirir ve tedavi planını buna göre oluştururuz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir