Yirmilik dişler genellikle 18-20 yaş arası sürer ve bu nedenle 20 yaş dişleri veya yirmilik dişler olarak adlandırılırlar. Çenenin arka bölümünde yer alan yirmilik dişler, çene yapısına uyum sağlamamaları nedeniyle ağrı, apse ve diğer problemlere sebep olur. Bu nedenle birçok yirmilik dişin diş çekimi veya diş ameliyatları ile alınması gerekebilir. Bu tür problemler, yirmilik dişlerin çıkması için çenede yeterli bulunmamasından kaynaklı gelişir. Ayrıca yirmilik dişler, şiddetli ağrılara ve çene yapısının bozulmasına ve yakın konumdaki diğer dişlerin de olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu noktada ise yirmilik dişleri çektirmek gerektiği için bu dişleri çektirmenin doğru zamanı nedir konusu da merak edilmektedir. Eray Şahinsev ekibi olarak bu yazımızda, yirmilik dişler hakkında bilinmesi gerekenler sizlerle paylaşacağız.

Yirmilik Dişler Ne Zaman Çıkar?

Genellikle 18-20 yaş arasında sürdüğü için 20 yaş dişi denilen dişler aslında 3. büyük azı dişleri olarak bilinmektedir. Ağız kısmının en arka tarafında bulunan yirmilik dişler, çekilmesi zorunlu dişler olarak görülmez. Bunun yanı sıra yer darlığı, kemik veya komşu diş engeli gibi durumlar dişin çıkmasını önlemektedir. Bu tür bir durumda ise diş gömülü kalabilir. Bu nedenle yirmilik dişlerin çekilmek için uygun zamanı kişisel duruma göre değişiklik göstermekle birlikte, çoğunlukla 18-30 yaş arası çekilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yirmi Yaş Dişleri Nedir?

Yirmilik Dişlerin Çekilmesi Gerekli Mi?

Yirmilik dişler çekilmesi zorunlu dişler değildir. Bunun yanı sıra 6 ay veya 1 yıl süreler ile dişinizde tekrarlayan ağrılarınız varsa ve diş eti iltihaplanmaları mevcut ise çekilmesi son derece önemlidir. Ayrıca bu dişlerin çekimi için mutlaka uzman bir diş hekimine veya diş hastanesine muayene olmanızı öneririz.  Bunun yanı sıra üst ve alt çenedeki yirmilik dişlerinin bazılarının çıkıp, bazılarının da çıkmaması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu tür bir durum düzensizliklere neden olduğu için yirmilik dişlerin çekilmesi gerekir. Aksi takdirde ise ağız içinde, diş kaynaklı kist veya tümörler oluşma riski artar.

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımızdır. Hizmetlerimiz ve sunduğumuz çeşitli avantajlar hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir