TAM SERAMİK KAPLAMA NEDİR?

Dişlerden herhangi birinin madde kaybına uğraması ya da desteksiz kalması sonucu oluşan boşlukların; çürüme, kırılma, çatlama gibi diş hasarlarının giderilmesi için kullanılan tam seramik kaplamalardır. Alt yapısında güçlendirilmiş porselen bulunan ya da tamamıyla blok olarak güçlendirilmiş porselenden yapılan estetik olarak en gelişmiş kaplama olma özelliği taşımaktadır. Ağız kapanışının ve çiğneme kuvvetinin etkilendiği diş yapısı bozukluklarında da kullanılan tam seramik kaplamalar, metal içermediği için doğal dişler gibi ışık geçirme özelliğine sahiptir. Tam seramik kron kaplamalar, hem mekanik hem de kimyasal olarak dişe yapıştırıldığı için metal destekli porselenlere göre daha güçlü bir şekilde dişe tutunurlar. Tam seramik kron, diş etleri çekilse de estetik görünümlerini korumalarıyla da avantaj sağlarlar.

Tam seramik kaplama tedavisi gerektiren başlıca sebepler:

Estetik olmayan diş görünümü
Diş eti seviyelerinde farklılık
Uyumsuz metal destekli porselen kronlar
Ön dişte kırık ya da aşınmış dişler
Sıklıkla düşen kompozit dolgu

tam seramik kaplamanın yapılmasını mümkün kılan sebeplerdir. Bunların yanı sıra; diş dokusunun kuvvetlendirilmesi, gülüş düzenlemeleri ve yetersiz beslenme nedeniyle yaşanan sorunların da giderilmesine yönelik tedaviler gerçekleştirilebilir.

  NASIL UYGULANIR?

  Özellikle estetiğin önemli olduğu ön grup dişlerde, tek emax diş kaplamalarda ya da arada 1-2 eksik diş bulunduğu köprü uygulamalarında, lamine yapılamayacak kadar fazla madde kaybı olan dişlerde; arka bölgede, tek estetik diş kaplamalarında, çok nadir olarak tek diş eksikliği bulunan kısa köprülerde uygulanabilir.

  Tedavinin her aşaması uzmanlar tarafından özel olarak planlanır ve tamamlanır.

  1. Tedaviye başlamadan önce dişler incelenir ve röntgeni çekilir.
  2. Çürük diş varsa dolguları yapılır.
  3. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınma işlemleri gerçekleştirilir.
  4. Dişlere deneme amacıyla geçici kaplama yapılır. Denemede görülen sonuçlara göre hastayla değerlendirilir.
  5. Hastalar için deneme sonucunda uyumluluğun sağlanması sonrasında seramik kaplama uygulaması başlar.
  6. Seramik kaplamayı destekleyecek diş bulunmuyorsa, ağız içine implantlarla temel hazırlanır.

  TAM SERAMİK KAPLAMANIN AVANTAJLARI

  Tam seramik diş kaplama tedavisinin, kaybedilen dişlerin geri kazanımını sağlaması en büyük avantajı arasındadır. Bununla birlikte tam seramik kaplamanın bir çok avantajı vardır.

  • Sıcak-soğuk iletkenlikleri çok düşüktür.
  • Tutuculuk oranları yüksektir.
  • Metal bulunmayan altyapısı ağız içinde sağlık durumunun bozulmasına yol açmaz.
  • Alerji yapmaz.
  • Güzel gülüşler sağlamada etkili olur.
  • Doğal diş estetiğine en yakın seviyeyi sunar.
  • Dişte aşındırma minimum seviyededir.

  TAM SERAMİK KAPLAMA TEDAVİ SONRASI

  Tedavinin gerçekleştirilmesinin sonrasında günlük hayata geri dönüş oldukça kısa sürer. İki günlük sürenin ardından tam seramik kaplamaları herhangi bir soruna neden olmadan rahatlıkla kullanılabilirler. Aktif yaşama geri dönüş süresinin kısa olması ve hassasiyet gibi sorunları yaşatmaması tedavi sonrasını benzersiz seviyeye getirir.

  TAM SERAMİK KAPLAMANIN TEMİZLİĞİ

  Tedavinin hemen ardından doktorun tavsiyelerinin tamamını yerine getirmek gerekir. Kısa bir süre sonra günlük hayata geri dönülmesinin ardından günlük temizliğe önem verilmelidir. Böylece seramik kaplamalar uzun yıllar kullanılabilir.