Protez diş, eksik dişlerin yarattığı çiğneme, konuşma ve estetik kayıpları geri kazandıran tedavi yöntemlerindendir. Protez restorasyonlarının en az 5 sene kullanılması hedeflenmektedir. Ağız ve diş bakımı iyi olan hastalarda bu süre daha da uzun olabilir.  Kullanılan protezlerin uzun ömürlü olması ve ağız sağlığını etkilememesi için protez diş temizliği günlük olarak yapılmalıdır. Temizliği düzenli yapılmayan protezler bakteri plağı oluşmasına, ağız kokusuna ve diş eti hastalıklarına neden olur.   Bunun yanı sıra protez diş temizliği ve bakımının nasıl yapıldığı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak bu yazımızda, konu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir: Yeni Protez Kullanmaya Başlayacak Hastalara Öneriler

Protez Dişlerin Günlük Temizliği: Nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmeli?

Protez dişleri günlük temizlemek son derece önemlidir. Gün içinde protez arasına giren yemek artıkları, etkin bir temizlikle protezden uzaklaştırılır. Temizlik ise uyumadan önce protez ağızdan çıkarılarak uygulanmalıdır. Protez dişler özel diş macunu ve yumuşak bir fırça ile bol suyla fırçalanır. Bununla birlikte akan suyun altında sabun ile de yıkanabilir. Ayrıca özel temizleme tableti içeren bir bardak suyun içine protez bırakılarak da bekletilebilir. 

Temizliğin sıcak ya da kaynar su ile yapılması protez diş yapısını bozabileceğinden ılık su tercih edilmesi son derece önemlidir. Bunun yanı sıra protez diş temizliği için çıkarıldığında üzerine oturduğu bölge, yanak içleri ve komşu diğer bölgeler de ıslak yumuşak bir diş fırçası başlığı ile bastırmadan nazik dokunuşlarla temizlenmelidir.

Protez Dişlerin Haftalık ve Aylık Bakımı

Diş protezi, uygulanan materyal fark etmeden yabancı bir maddeden oluşur. Bu nedenle diş ve diş etleriyle beraber ağız bakımının düzenli olarak yapılması son derece önemlidir. Yani ağız bakımı, diş protezlerinin kullanım süresini uzatır. Ağız bakımının yeteri kadar yapılmaması halinde proteze komşu olan dişlerde çürükler oluşması muhtemeldir. 

Protezler kaç yılda bir yenilenmeli sorusuyla beraber ağız bakımı ve alışkanlıklarına dikkat edilmesi çok önemlidir. Bununla birlikte dişlerin sıcak, soğuk ve tatlı gıdalardan rahatlıkla etkileneceğini unutmayın. Yaşanabilecek her türlü olumsuz durumda mutlaka diş hekiminize başvurmalı ve gerekli tedbirleri almalısınız.

Protez Dişlerin Onarımı ve Değiştirilmesi

Protezinizde kırık varsa mümkün olan en kısa süre içinde diş hekiminize danışmanız gerekir. Protez dişim kırıldı şikâyeti yaşayan kişilerin acilen doktoruna başvurması gerekir. Bu süreçte dişlerin onarılması ve değiştirilmesi seçenekleri göz önünde bulundurularak uygun bir çözüm tercih edilebilir.

İlginizi Çekebilir: Diş Hekimliğinde Botoks

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Protetik Diş Hekimliği alanında da uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımız. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir