LAMİNA KAPLAMA NEDİR?

Yaprak porselen olarak da bilinen lamina porselen kaplama, dişlerdeki kırılma, deforme olma durumlarında özel olarak hazırlanan estetik kaygıları ortada kaldıran uygulamadır.Dişlerde hiçbir aşındırma yapılmadan dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselen bir diş tasarımıdır. Lamina kaplamalar, mükemmel uyum ve hassasiyet sağlayan ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Diş kırılmayan ince bir dokuya sahip olan lamina kaplamalar, doğal görünüme en yakın tedavi yöntemidir. Porselen laminalar, sağlam diş dokusunun kaybedilme oranını en aza indirgeyen uygulamalardır.

Lamina porselenler aşağıdaki durumların tamamında uygulanabilir:

 • Kırık veya aşınmış dişlerin tedavisinde
 • Dişlerin uzunluklarını arttırmada
 • Diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde
 • Ön dişlerin çürük olması durumlarında
 • Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde
 • Sararmış ve eski dolguları olan dişlerde
 • Çapraşık ve eğri dişlerde
 • Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama)
 • Diş formundan memnun olunmayan dişlerde
 • Kalıtsal yapı bozukluklarında

  NASIL UYGULANIR?

  Lamina porselen tedavisi ilk olarak ağız içi ölçülerin alınmasıyla başlar. Bu ölçüler laboratuvar ortamında modellenir ve üç boyutlu tasarımı yapılır. Doktor ve hasta çıkarılan model üzerinde karar verdikten sonra dişler işlem için hazırlanır. İşlem süresi uygulama yapılacak diş sayısına göre değişiklik göstermektedir. Geçici kaplamalar hastanın dişleri üzerine yapıştırılır ve uyum sorunları gözlemlenir. Herhangi bir sıkıntı yaşanmazsa son düzeltmeler yapılır ve esas porselenler hazırlanır. Lamine porselen dişler özel bir uygulama ile hastanın dişlerinin üzerine yapıştırılır. Hızlı uyum gösteren lamina porselen kaplamalarıyla hasta günlük hayatına aynı gün devam edebilmektedir.

  LAMİNA KAPLAMALARIN AVANTAJLARI

  Son yıllarda estetik diş hekimliğinin en çok tercih edilen uygulamalarından biri de lamina porselen kaplamalardır. Lamina porselen kaplamalar, doğal dişlere en yakın formu kazandıran tedavi biçimlerinden biridir. Lamina porselenlerin renkleri değişmeyen, sağlam ve güçlü yapıya sahip oldukları için uzun süre kullanılabilirler. Laminalar eski dişlere hiçbir zarar vermeden uygulanır. Renk seçenekleri olduğu için bir ya da birden fazla dişe uygulanabilir ve gerçek dişlerden ayırt edilemez. Pürüzsüz ve kırılmalara karşı dirençli bir yapıya sahiptir. Lamina diş kaplama, dişlerin doğal yapısını bozmadan istenilen zamanda, istenilen şekilde uygulanabilir. Porselen diş kaplamalarla sahip olunan sağlıklı ve mutlu gülümsemeler özgüvenin artmasını sağlamaktadır.

  LAMİNA KAPLAMA TEDAVİ SONRASI

  Lamina kaplamalarının ardından hastalar günlük yaşamlarına geri dönebilirler. Lamina porselen uygulamaları uzun süre dayanıklılığını kurumaktadır. Günlük ağız ve diş bakımının düzenli yapılması lamina porsenellerin çok daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamaktadır.

  Lamina Kaplamaların Temizliği

  Lamina kaplamaları sonrasında dişlerin beyazlığını koruyabilmesi için ağız ve diş temizliğine önem vermek gereklidir. Tedavinin ardından elde edilen görünümün korunması için kişisel ağız ve diş bakımının önemli bir rolü vardır.