KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Dişlerde oluşan çatlaklar ve kırıklar, meydana gelen çürükler, yanlış tedavi süreçleri, yanlış restorasyonlar sonucu dişte bulunan sinirler ve damarların canlılığını yitirmesi sonucu dişin kanallarında bulunan sinirlerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve bu kanalların dolgu maddeleri ile doldurulmasına kanal tedavisi denir.

Kanal tedavisi,

 • Dişin sinirine kadar ilerlemiş çürüklerde,
 • Travma sonucu dişin sinirini de içine alan kırıkların meydana geldiği durumlarda,
 • Ortodontik tedavi sonucunda dişin canlılığını kaybettiği durumlarda,
 • İlerlemiş diş eti hastalıklarında,
 • Dişlerde ileri derecede aşınma sonucu oluşan hassasiyetin giderilmesinde kullanılır.

NASIL UYGULANIR?

Diş hekimi kanal tedavisine ihtiyaç olduğundan şüpheleniyorsa, ilk olarak dişin röntgenini çeker ve çürümenin tam olarak yerini tespit eder. Kanal tedavisine başlarken önce hiçbir ağrı hissedilmemesi için anestezi uygulanır.

Dişte oluşan çürük temizlenir ya da kırık parça çıkartılır ve böylece dişin sinirlerine ulaşılır. Dişin kökündeki sinir ve dokular temizlenir ardından kök kanalı şekillendirilir. Tedavi,dişin durumuna göre bir ya da birkaç seans sürebilir. Tedavi sırasında kök içini ve kök ucunu iyileştirecek ilaçlarla pansuman yapılır. Kanal tedavisi sonunda kanal içerisi özel dolgu maddeleriyle kök ucuna kadar doldurulur.

  KANAL TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

  Kanal tedavisinin en büyük avantajı dişi kurtarmasıdır. Bu tedavi, ölmekte olan bir dişin yıllar boyunca kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca, bu tedavi dişlerde tekrardan enfeksiyon oluşma ihtimalini ortadan kaldırmakta ve hastaların aynı dişte yeniden bir sorunla karşılaşmalarını engellemektedir. Enfeksiyonların engellenmesine bağlı olarak dişlerdeki ağrıların oluşması da önlenmektedir. Ek olarak, kanal tedavisi yardımıyla dişlerin kaybedilmesi engellenmekte ve estetik görünümün bozulmasının önüne geçilmektedir.

  KANAL TEDAVİSİ SONRASI

  Hastalıklı diş, kanal tedavisi yapıldıktan sonra özenle bakılmalıdır. Tedavi sonrasında, uyuşukluk geçmeden yiyecek ya da içecek tüketilmemelidir. Tüketilmesi durumunda, yapılan dolgu zarar görebilir ya da iltihaplanmalar ortaya çıkabilir. Uygulama yapıldıktan bir saat sonra hastalar yemek yiyebilmektedir. Ancak, yenilen yemeklerin ve içilen içeceklerin çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında kanal tedavisi uzmanı tarafından verilen talimatlara uymak gerekir. Böylece tedavi yapılan bölgenin iyileşme aşaması sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmektedir.