İmplantın, çiğneme fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için kuvvet dağılımının dengede olması önemlidir. Bununla birlikte diş implantı en uygun kuvvet dağılımına sahip olması için doğal diş kökü gibi silindirik veya konik bir biçimde olmalıdır.

İmplant tasarımlarının bir vida gibi yivlere sahip olması, kemiğe uygulanan direnci eşitlemek açısından büyük öneme sahiptir. Çene kemiği içine yerleştirilen implantın kemiğe tutunma ölçüsü implant tedavisinin başarısını doğrudan etkileyen bir detaydır. İmplantların yüzey tasarımının pürüzlü olması kemik ile teması artırarak tutunmayı kolaylaştırır.  Küçük yivlere sahip implantlar tutunmayı kolaylaştırdığı gibi osseointegrasyon süresini de azaltır. Bununla birlikte implant tedavisinde kullanılan markaların kalitesinin hangi kriterlere göre belirlendiği de merak edilen bir konudur. Eray Şahinsev olarak bu yazımızda diş implantı hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir: Diş Eksikliği Tedavisi: İmplant Uygulaması

Malzeme Kalitesi

Malzeme kalitesi, diş implantı seçiminde önemli bir konuma sahiptir. Kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen implantlar, dişin tutması ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi açısından önemlidir. Ayrıca, bütünleşeceği canlı dokulara uyum sağlaması açısından da malzeme kalitesi büyük önem taşır. Bunun yanı sıra malzemenin kalitesi, implant ömrünü de artıran bir kriterdir.

Uygulama Kolaylığı

Diş implantı uygulaması sürecinde diş çekimlerinde olduğu gibi bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) ile uygulanır. Çok sayıda implant yerleştirilecekse seanslar şeklinde lokal anestezi yapılabileceği gibi, genel anestezi altında tüm implantların aynı seansta yerleştirilmesi de mümkündür.

İşlem diş çekiminden daha az travmatik olmasına rağmen, korkusu yüksek olan hastalar için bölgesel uyuşturma ile sedasyon uygulaması da yapılabilir.

Garanti Koşulları

Tek diş eksikliği, fazla sayıda diş eksikliği veya tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda diş implantları kullanılır. Tek diş eksikliklerinde komşu dişlerin kesilerek kaplanma gerekliliğini ortadan kaldırdığı ve komşu dişlere bağlantı yapılmadığı için normal ara yüz temizliği kolayca yapılır. Bu sebeple de implant uygulaması tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Tüm dişlerin kaybedilmiş olduğu hastalarda hareketli protezin tutuculuğunu artırmak için veya tamamen sabit protez yapabilmek için de diş implantlarına ihtiyaç duyulur.

İmplant Köklerinin Doğal Diş Köklerine Benzerliği

İmplant tedavisi sahip olduğu gelişkin teknolojik yöntemler ile ağız içindeki dokularla uyum sağlayan materyaller sayesinde klinik olarak profesyonel beklentileri karşılar. Ayrıca hastalarımızın da estetik beklentilerine son derece kusursuz bir şekilde karşılık sunar. Bunun nedeni ise kullandığımız dijital destekli ölçüm ve diş yapılandırma yöntemleridir. Bunlar hastalarımızın ağız durumunun önemine istinaden yine ağızlarına uygun yapıda, parmak izi gibi özel ve kendilerine has dişlere kavuşmasını sağlamak amaçlıdır.

Fiyat

İmplant fiyatları hastaların muayenesi ile hekimlerin tespitleri sonucunda değişiklik göstermektedir. Hastanın eksik diş sayısı, diş yapısında var olan mevcut problemler, hastanın çene kemiği yapısı, işlemin uygulanacağı merkez ve daha birçok etken de implant tedavisi ücretlerini etkiler.

İlginizi Çekebilir: İmplant Fiyatlarını Etkileyen Faktörler 

Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Çene Cerrahisi, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımız. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir