Ortodonti tedavisi, dişler arasında boşluk olması, dişlerin çarpık olması ve çene bozukluğu gibi durumlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte bazı dişlerin dışarıya doğru çıkıntı yapması gibi durumlarda ortodonti tedavisi önemli bir konuma sahiptir.

Eksik veya çarpık dişler hastalarda fiziksel ve psikolojik olarak bazı olumsuz durumlara neden olur. Bu nedenle ortodonti tedavisi ağız ve diş yapısında problemler olan hastalar için oldukça gerekli bir seçenektir. Bu problemler tedavi edilmediğinde daha ciddi bir hale gelebilir ve ilerleyen dönemde çok daha karmaşık tedavileri beraberinde getirir. Bu sebeple her yaştan insan için ortodonti tedavisi son derece önemlidir. Eray Şahinsev Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak bu yazımızda ortodonti tedavisi gerektiren durumlar hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Diş Eksiklikleri

Ortodontik tedavi sürecinde ortodontistler, diş eksikliği problemi için hastaya uygun diş teli tedavisini önerir. Diş teli ile yeterli boşluk elde edildikten sonra implant ya da kaplama tedavisi ile tedavi süreci tamamlanır. Özellikle diş kaybı sonrası uzun dönem müdahale edilmediği taktirde komşu dişlerin çekim boşluğuna doğru kayması sık gözlemlenen bir durumdur. Bu tür durumlarda ise ortodontist, boşluğa komşu dişleri çeşitli yöntemlerle hareket ettirerek ortodonti tedavisi ile bu boşluğu implant veya kaplama yapılabilecek şekilde düzeltmeyi hedefler.

Çene Bozuklukları

Ortodonti tedavisi; diş teli ile dişlerdeki yerleşim bozukluklarının düzeltilmesidir. Bunun yanı sıra bu tedavisi ile çene kemiklerinin birbirlerine olan konumundaki bozukluklar da düzenlenebilir. Bu tedavi yöntemine çene ortopedisi ismi verilir. Bu nedenle çene yapısındaki bozukluklar da diş teli ve diğer ortodontik tedavi yöntemleri ile düzeltilmiş olabilir. Bu tür tedaviler hakkında detaylı bilgi için randevu oluşturarak polikliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Eray Şahinsev ekibi olarak bu yazımızda, ortodonti tedavisi gerektiren durumlar hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaştık. Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımızdır. Hizmetlerimiz ve sunduğumuz çeşitli avantajlar hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir