Estetik gülüş tasarımı, diş hekimliğinin ayrı bir alt dalı olarak karşımıza çıkar. Ayrıca çürük dişlere sahip kişilerin estetik gülüş sorunları, sosyal ve iş yaşamlarını önemli ölçüde etkiler. Bu noktada ise özgüven eksikliği ile toplum içinde gülmeye çekinme gibi davranışlar görülebilir. Ayrıca gülüş tasarımının estetik olmaması, dil yapısında problem olan kişilerin hayatlarını istedikleri gibi yaşayamamalarına dahi neden olabilir. Bu nedenle gülüş tasarımı, kişilerin güzel bir gülüşe sahip olmasına ve özgüvenlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olur. Bu noktada ise gülüş tasarımının kriterleri ve tedavi yöntemleri merak edilmektedir. Eray Şahinsev Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak bu yazımızda estetik gülüş tasarımı hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir: Estetik Gülüş Tasarımı: Dişler Arasındaki Boşlukları Kapatma Yöntemleri

Estetik Gülüş Tasarımının Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Diş kaybı, diş eti hastalıkları, şekil bozukluğu olan dişler, anormal renklenme ve estetik problemlerden kaynaklanan diş kayıpları kişilerin sosyal hayatını olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra estetik gülüş tasarımının faydaları bu sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olmasıdır. 

Genellikle sağlıklı dişlere sahip olmak önemli bir kriterdir. Bununla birlikte dişlerin ve diş etlerinin dengesizliğini, şeklini veya estetik görünüm olarak düzeltmek de estetik gülüş için önemlidir. Estetik gülümseme, sizi psikolojik anlamda daha iyi hissettirebilir. Ayrıca estetik diş hekimliği ile gülüş tasarımı hayatımızda daha yaygın hale gelen bir konu olmuştur. Estetik diş hekimliği lafını duyduğumuzda akla gelen ilk durum gülüş tasarımı olur. Her hastanın estetik ihtiyaçları farklı olduğundan yapılacak işlemler kişiye özel belirlenir. Bu işlemlere karar verilirken hastanın beklentileri, diş dizilimi gibi kriterler dikkate alınmaktadır.

Estetik Gülüş Tasarımında Kullanılan Yöntemler ve Teknolojiler Nelerdir?

Estetik gülüş tasarımında kullanılan yöntemler merak edilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde, gülüş tasarımı tedavisi için hastanın fotoğraf ve videoları gülüş tasarımı yazılımlarına yüklenir. Bu yazılımlarda birçok estetik kriter göz önüne alınarak ideal dişlerin ve diş etlerinin nerede konumlanması gerektiği, dişlerin şekli ve boyutları kararlaştırılır ve işlem bittiğinde nasıl bir diş yapısı oluşacağı da kişiye gösterilir. Bunun yanı sıra tedavinin provasının da yapılması son derece önemlidir. Bu amaçla tasarım, maket dişler ile hastanın ağzına aktarılır. Bu sayede hasta, yeni dişlerinin yüzünde nasıl duracağını ve konuşmasına etkisini gözlemleyebilir. Tasarım beğenildiğinde gerçek işleme başlamak mümkün hale gelir. Beğenilen tasarımın birebir aynısı üretilerek işlem tamamlanacaktır. 

Eray Şahinsev ekibi olarak bu yazımızda, estetik gülüş tasarımı hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaştık. Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımızdır. Hizmetlerimiz ve sunduğumuz çeşitli avantajlar hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir