Gargara, alkollü veya alkolsüz içeriğe sahip ağız çalkalama suyu olarak bilinir. Ağız içinde antiseptik etki yaratmak için kullanılan gargara, ağzı çalkalamak için tercih edilir. Bakterileri, kokuya sebep olan kükürt bileşenlerini, yemek artıklarını temizlemeye destek veren ürünler, uzun vadede ağız sağlığını korumak açısından önemli bir konuma sahiptir. Ağız sağlığının yanı sıra, kısa sürede nefes ferahlatma ve temiz his sağlama etkileri nedeniyle oldukça tercih edilir. Pratik kullanımı ile gargaralar, günün herhangi bir saatinde kolaylıkla kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra diş eti problemlerinde gargaranın önemi merak edilen bir konudur. Eray Şahinsev ekibi olarak bu yazımızda, gargaranın diş eti sağlığı açısından önemi hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Diş Eti Problemleri Neden Oluşur?

Diş eti problemlerinin temel nedeni; mikrobiyal dental plak olarak bilinen, temizlenemeyen besin artıkları ile tükürükten gelen bakterilerin birleşimi olan bir tabakadır. Mikrobiyal dental plak, diş çevresindeki dokularda yıkım oluşturarak periodontal hastalığa neden olabilir. Böylece diş etlerinde de çeşitli problemler görülebilir.

İlginizi Çekebilir: Diş Eti İltihabı Neden Olur?

Gargaranın Diş Eti Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Gargaralar ağız hijyeninin sağlanmasına, yiyeceklerin bıraktığı kokuların giderilmesini sağlar. Bunun yanı sıra sigara ve alkol gibi maddelerin tüketimi sonrasında ağızda kalan bakterilerin de giderilmesine yardımcı olur. Böylece diş etine yerleşecek besin artıklarının ve bakterilerin önlenmesini sağlar.

Uzmanlar tarafından reçete edilen bazı gargara çeşitleri; burun, ağız ve boğazdaki enfeksiyonun hafifletilmesi için etkilidir. Diş eti iltihabı gibi sorunların nedenlerinden biri de plak oluşumudur. Gargaralar plak oluşumunu önlemek açısından da oldukça tercih edilmektedir. Bununla birlikte florür içeren gargara, diş minesini güçlendirir ve asitlerden korunmasına yardımcı olur. Böylece diş eti problemlerinin ve çürüğün önüne geçilebilir. Kimi gargaraların ağrı kesici etkisi mevcuttur. 

Kimi gargaraları dişleri beyazlatmak için hidrojen peroksit bileşenlere sahiptir. Bunun yanı sıra uzun süreli kullanımda diş renklerinde değişim görülebilmektedir. Bazı gargaralar ağız kuruluğunu hafifletici bileşenlere sahip görülmektedir.

Diş Eti Problemleri için Gargara Nasıl Kullanılmalıdır?

Diş eti problemleri için gargara yapmak oldukça etkili yöntemler arasında bilinmektedir. Buna karşı tuzlu suyla gargara yapmak etkili bir yöntem olarak görülmektedir. Bununla birlikte bir çay kaşığı tuz ve bir bardak ılık su karışımını ağızda yaklaşık 30 saniye boyunca gargara yapmanız tavsiye edilmektedir. Daha sonra ise tuzlu suyu tükürüp ağız durulamak gerekmektedir. 

Eray Şahinsev ekibi olarak bu yazımızda, gargara yapmanın diş eti problemlerine ve diş sağlığına etkilerini detaylı bir şekilde sizler ile paylaştık. Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımızdır. Hizmetlerimiz ve sunduğumuz çeşitli avantajlar hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir