Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?

Modern diş hekimliğinin en önemli amaçlarından biri de, doğal diş estetiğinin sağlanmasıdır. Sağlıklı dişler deyince insanların aklına genellikle düzgün, beyaz ve çürüksüz dişler gelmektedir. Günümüz modern toplumları diş estetiğini ve yüz estetiğini sosyal başarıyla bağdaştırmaktadır. Beyazlatma işlemi de estetik kazandırma yollarından biridir. Bazı insanların dişleri doğuştan sarıdır. Bu sarı dişler ne fırçalansa da beyaz bir görünüm oluşmamaktadır. Dişlerdeki bu renk bozuklukları, önemli bir estetik problemi olarak görülür. Diş beyazlatma, fizyolojik ya da patolojik sebeplerle diş yüzeyinde oluşan lekelerin kimyasal yöntemlerle temizleme işlemidir. Beyazlatma, diş hekimlerinin kontrolünde uygulanması gereken bir işlemdir.

 

Nasıl uygulanır?

Diş beyazlatma işlemi ofis tipi ve ev tipi olmak üzere iki şekilde yapılır.

Ofis tipi beyazlatma, diş hekimi tarafından klinikte uygulanan beyazlatma işlemidir. İşlem, ışık ve diş beyazlatma jeli ile uygulanmaktadır. Bu uygulama sırasında dişlere sürülen jel tutulan ışık ile reaksiyona girmekte ve dişler kısa bir sürede beyazlamaktadır. Bu yöntem lazerle diş beyazlatma olarak da bilinir. İşlem 45 dakika ya da 1 saat sürmektedir. Eğer istenilen sonuca ulaşılamazsa işlem 1 hafta sonra tekrarlanabilir.

Ev tipi beyazlatma, diş hekimi tarafından hazırlanan plak ve hastanın evde jel ile 3 ya da 6 gün arasında kullanılarak uygulanan beyazlatma işlemidir. Diş hekimi kişinin dişlerinin bir kalıbını çıkararak hastaya silikon ağızlıklar üretmektedir. Diş beyazlatıcı jel ve bu silikon ağızlıklar tedaviyi almak isteyen kişiye verilir. Kişinin ağızlıklara jeli sürüp günde 4-8 saat arasında ağzında tutması gerekmektedir. Böylece istediği tonda diş beyazlığına ve estetik bir gülüşe kavuşabilir.


  Diş Beyazlatma Tedavisinin Avantajları

  Diş beyazlatma tedavileri sayesinde insanlar daha güzel bir gülüşe sahip olurlar. Bu da bireylerin özgüvenlerinin artmasını ve daha mutlu olmalarını sağlar. Diş beyazlatma hızlı, güvenilir ve sonuçları tatmin edici bir işlemdir. Bu işlem estetik kaplamalara oranla daha ekonomiktir.

   

  Diş Beyazlatma İşlemi Sonrası

  Dişler beyazlatıldıktan sonra ilk hafta çok önemlidir. Hastalardan renk verici maddelerden uzak durmaları istenir. Yemeklerden sonra ağız, su ile çalkalanmalı ya da dişler fırçalanmalıdır. Temizleme yapıldıktan sonra bir gün boyunca, sıcak, soğuk içecekler ya da yiyecekler tüketilmemelidir. Tedavi sonrasında oluşabilecek sızlamalar ve ağrılar, ağrı kesicilerle giderilebilmektedir. Bu sürenin ardından kişiler normal yaşantısına dönebilirler.

  Diş Beyazlatma İşleminden Sonra Temizlik

  Diş beyazlatma uygulamaları sonrasında dişlerin beyazlığını koruyabilmesi için ağız ve diş temizliğine önem vermek gereklidir. Tedavinin ardından elde edilen beyazlığın korunabilmesi için kişisel ağız ve diş bakımının önemli bir rolü vardır.

   

  Call Now ButtonBizi Arayın