Güzel bir gülüşe sahip olmak için inci gibi bembeyaz dişlere sahip olmak son derece önemlidir. Dişlerimizi beyazlatabilmek için birçok yöntem kullanılabilir.Bunlardan biri diş beyazlatmadır. Diş beyazlatma için diş hekiminizin tavsiyelerine uymanız son derece önemlidir. Ayrıca diş beyazlatma sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunmaktadır.

Birçok kriter dişlerin renklerine etki etmektedir. Bunun yanı sıra dişlerin rengini korumamak zaman içinde dişlerimizde sararmalara neden olur. Bu noktada ise diş beyazlatma riskleri konusu merak edilmektedir. Eray Şahinsev olarak bu yazımızda, diş beyazlığını korumak için bilmeniz gerekenler hakkında merak edilenleri ele alacağız.

Diş Beyazlatma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemine başlamadan önce daha etkili sonuçlar elde etmek için hastanın mutlaka diş temizliği yaptırması gerekmektedir. Diş beyazlatma; mevcut dişlerin renginin daha beyaz renge dönüştürülmesini sağlar. Dişlerin rengi genetik olarak veya beslenme alışkanlıklarına göre daha sarı ya da zaman içinde daha koyu renge sahip olur. Diş beyazlatma işlemi sağlıklı olan tüm dişlere uygulanabilen bir yöntemdir.

Diş beyazlatma canlı dişlere uygulandığı gibi kanal tedavisi olan dişlere de uygulanabilir. Bunun yanı sıra diş kliniğinde uygulanabildiği gibi diş hekimi kontrolünde evde uygulanan yöntemler de mevcuttur. Hangi yöntemin uygulanacağına karar vermek için renklenmeye neden olan etkenler ele alınır ve hasta ile sürece karar verilir.

Diş Beyazlatmanın Yaygın Riskleri Nelerdir?

Diş beyazlatmanın zararlı olup olmadığı merak edilen konular arasında yer alır.  Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişlere zararı yoktur. Bununla birlikte beyazlatma yöntemleri dişlerde az da olsa havaya, çok sıcak ya da soğuk yiyecekler ve içeceklere karşı hassasiyete neden olur. Ayrıca dişlerde oluşan bu hassasiyet birkaç gün içerisinde azalmaktadır. 

Bir diş hekimi kontrolü olmadan evde kendinizin hazırladığı veya satın aldığı beyazlatıcılarla yapılan beyazlatma işlemleri ise şu riskleri taşımaktadır:

Diş hekiminizin dişinize uygun hazırlayacağı diş plağı ve size vereceği beyazlatıcı ajan ile doğru uygulama yöntemini de anlatarak size evde uygulatacağı beyazlatma işlemi, çok daha güvenlidir ve daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hamilelik döneminde ise, anne adayları beyazlatma işlemi yaptırmaktan kaçınmalıdır. Riskleri tam olarak kanıtlanmamış da olsa, diş minesi ve diş etlerine nüfus eden kimyasallar nedeniyle anne ve bebeğin sağlığını korumak için bu işlem hamilelik süreci sonuna ertelenmelidir.

İlginizi Çekebilir: Ofis Tipi Diş Beyazlatma Hakkında Her Şey

Diş Beyazlatma İşlemi Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diş beyazlatma öncesi hastaya profesyonel olarak diş bakımı yapılması son derece önemlidir. Diş taşlarının temizlenmesi diş beyazlatma işleminin başarısını önemli ölçüde etkileyen bir süreçtir. Bunun yanı sıra diş beyazlatma seansları arası hastanın, renklendirici içeren gıda, çay, kahve ve alkol tüketimi yapmaması son derece önemlidir. Bu tür renklendirici gıda ve içecekler diş beyazlatma işleminden alacağınız sonucunu olumsuz açıdan etkileyen etkenlerdir.

Diş Beyazlatma İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diş beyazlatma işlemi sonrası uyulması gereken birçok kriter vardır. İşlem sonrasını takip eden ilk birkaç gün aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekir. Bu dönemde ağız hijyenine dikkat etmek de ayrıca önem taşır. Bunun yanı sıra sigara, çay, kahve, vişne, kiraz gibi rengi koyu olan yiyecek ve içeceklerden doktorunuzun tavsiyesi süresince uzak durmanız gerekir. Ayrıca beyazlatıcı etkisi olan diş macunlarının kullanımı da diş beyazlığını uzun süre korumanıza yardımcı olur. Bununla birlikte aşındırıcı ürünlerden uzak durmak hem diş sağlığı hem de beyazlığın korunması açısından son derece önemlidir. 

Diş Beyazlatma İşlemi Kimler için Uygun Değildir?

Diş minesinde çatlak ve kırıkları olanlar için diş beyazlatma işlemi oldukça zararlıdır. Bu durum, kişide aşırı hassasiyet oluşturacağı için beyazlatma işlemi uygulanmamaktadır. Bununla birlikte doktor muayenesinden sonra gerekli tedavi yönlendirmesi yapılır. 

Eray Şahinsev ekibi olarak bu yazımızda, diş beyazlatmanın diş sağlığına etkilerini detaylı bir şekilde sizler ile paylaştık. Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımızdır. Hizmetlerimiz ve sunduğumuz çeşitli avantajlar hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Estetik Gülüş Tasarımı: Dişler Arasındaki Boşlukları Kapatma Yöntemleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir