Ağız sağlığını etkileyen pek çok durum varken, küçük çocuklarda diş çürümesine neden olan özel etkenler bulunmaktadır. Bu noktada ise çocuklarda diş çürüğü tedavisi son derece önemlidir. Çocuklarda diş çürüğü genellikle şekerli yiyecek ve içeceklerin çok fazla tüketilmesi durumunda ortaya çıkar. Şekerli besinler tükettiğimizde diş plaklarında bulunan bakteriler şekeri aside dönüştürür. Bu asitler ise diş minesine zarar verir. Diş minesi zayıfladıkça delikler oluşur ve bunlar çürük olarak adlandırılır. Bu noktada ise çocuklarda diş çürüğü tedavisi süreçleri ve kullanılan yöntemler merak edilmektedir. Eray Şahinsev Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak bu yazımızda çocuklarda diş çürüğü tedavisi hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Çocuklarda Diş Çürüğü: Nedenleri ve Önlenmesi

Çocuğunuzun ağzındaki bakteriler doğal şekilde oluşur. Bununla birlikte plak adı verilen yapışkan bir maddedir. Bu plak, dişlerini kaplayabilir. Ayrıca çocuğunuz yemek yedikçe plaktaki bakteriler asit oluşturur. Bu asit de sert diş minesini aşındırır ve çürüklere sebep olur.

Çocuklarda diş çürüğünün önlenmesi için en iyi yaklaşım, iyi bir ağız bakımı ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarıdır. Şekerli ve nişastalı gıdalar ile asitli içecekler, plaktaki bakterileri beslediği için çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmeniz önemli bir kriterdir. Bunun yanı sıra şekerli ve asitli besinleri azaltmak yeterli değildir. Ayrıca sebze ve meyve gibi besin açısından zengin gıdaların tüketilmesi, plaktan kaynaklanan hasarı geri döndürmeye yardımcı olabilir. Bu sayede plaktan kaynaklanan hasarı geri döndürmek mümkün hale gelir.

Çocuklarda Diş Çürüğü Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Çocuklarda diş çürüğü tedavisinde kullanılan yöntemler genel olarak aşağıdaki gibidir:

  1. Flor 
  2. Fissür örtücü 
  3. Kompomer ve kompozit dolgu 
  4. Amalgam dolgu 
  5. Cam iyonomer siman dolgu 
  6. Kron 
  7. Amputasyon 
  8. Süt dişi kanal tedavisi 

Çocuklarda Sedasyon ve Genel Anestezi Altında Diş Çürüğü Tedavisi

Sedasyon ve genel anestezi uygulamaları hastanede ameliyathane ortamında yapılması gereken uygulamalar olarak ele alınmaktadır. Sedasyon uygulamasının genel anesteziden farkı; hastanın hava yolunun açık olması durumudur. 

Genel anestezi ise, işlemin bir gün öncesinde çocukların genel anestezi uzmanı tarafından muayene edilmesini gerektirir. Ertesi gün hasta 6-8 saat besin tüketmeden hastanede yatış gerçekleştirir. Genel anestezi için işlemden en az 1 saat önce çocuğa meyve suyuna karıştırılarak sedatif verilir. Böylece çocuğun rahatlaması sağlanır. İlacın etkisiyle hafif uyku haline geçen çocuk, ameliyathaneye alınır. Ameliyathanede gaz ile uyutulan çocuğa damar yolu açılır ve uyuması sağlanır.

Çocuklarda Diş Çürüğü Tedavisi Öncesi ve Sonrası Bakım

Çocuklarda diş çürüğü tedavisi sonrası bakım son derece önemlidir. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken iki temel etken beslenme ve ağız bakımıdır. Yumuşak kılı olan bir diş fırçası ile plak birikiminin en yoğun olduğu bölge ile tüm dişlerin iç bölgelerini fırçalamak gerekir. Fırçanın dişeti hattına doğru açıda temas etmesi son derece önemli bir kriterdir. 

Florür çocuklarda oldukça sık bir şekilde görülen diş çürüğünü önleme potansiyeli taşır, ancak sık sık abur cubur tüketilmesi bu etkiyi engeller. Kurabiyeler, şekerlemeler, kurutulmuş meyveler, tuzlu krakerler ve patates cipsleri gibi gıdalar fazla şeker ve nişasta içerdiği için dişleri çürütür. Bu nedenle bu besinlerin tüketimi önlenmelidir.

Eray Şahinsev ekibi olarak bu yazımızda, çocuklarda diş çürüğü tedavisi konusu hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizlerle paylaştık. Ayrıntılı bilgi için çocuk diş hekimliği bölümümüze göz atabilirsiniz.  Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımızdır. Hizmetlerimiz ve sunduğumuz çeşitli avantajlar hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir