Ağız kokusu, sosyal yaşamınızı olumsuz etkileyen bir sorundur. Kokuyu artıran yiyecek ve içeceklerden kaçınarak, doğru ağız bakım ürünlerini düzenli kullanarak, bazı bitki ve baharatları çiğneyerek, bol su içerek ve tütün ürünlerinden uzak durarak ağız kokusunu azaltabilirsiniz. Hangi yöntemlerin işe yaradığını ve hangilerinin zararlı olduğunu bilmek, probleme doğrudan müdahale etmenize olanak sağlar. Bu yazıda, ağız kokusunu gidermek için uygulanabilecek etkili yöntemleri ele alacağız.

  1. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın

Dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamak, ağız kokusuna neden olan diş ve diş etlerinizdeki bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bu sayede de ağız kokusunu önlemek daha mümkün hale gelir. Ayrıca günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamanız, ağız kokusunun azalmasına olanak tanır. Bunun yanı sıra yumuşak kıllara sahip bir fırça ile diş fırçalama işlemini tamamladıktan sonra mutlaka diş ipi kullanmayı da unutmamalısınız.

  1. Ağız bakım ürünleri kullanın

Mutfağınızdaki bazı bitki ve baharatlar nefesinizi tazelemenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra gargara ve diş ipi gibi çeşitli ağız bakım süreçlerini de ağız ve diş temizliğinize dahil etmeniz gerekir. Özellikle dişlerinizi diş ipi ile temizlemeyi unutmamanız gerekir. Bu işlemi günde en az bir defa yaparak dişlerinizin arasında gizlenen plakları önlemeniz mümkündür. Gargara ise hem ağız kokusunu gidermeye hem de dişte oluşan plakları yok etmeye yarar. Bu nedenle bakım ürünlerini ihmal etmemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir: Bir Yetişkin Olarak Diş Bakımımı En İyi Nasıl Yapabilirim?

  1. Yediğiniz yiyeceklere dikkat edin

Yediğiniz yiyecekler de ağız kokusuna büyük ölçüde neden olur. Ağız kokusu yapacak besinlerden kaçınmak veya yedikten sonra ağız bakımınızı ihmal etmemek son derece önemlidir. Bunun yanı sıra soğan ve sarımsak yemekten kaçınmak çözüm değildir. Bunun nedeni bu besinlerin sağlıklı olmasıdır. Bu nedenle bu besinleri tükettikten sonra nefsinizi tazelemenizi öneririz.

  1. Su tüketimine özen gösterin

Ağız kuruluğu, ağız kokusuna neden olan bir faktördür. Bu sebeple ağız kokusunu gidermek için bol su tüketimi de son derece önemlidir. Ayrıca ağız kuruluğuna neden olabilecek meşrubatlardan ve alkollü içeceklerden kaçınıp bol miktarda su içmenizi öneririz. 

Eray Şahinsev ekibi olarak bu yazımızda, ağız kokusunu önlemek için uygulanacak yöntemleri detaylı bir şekilde ele aldık. Eray Şahinsev Diş Polikliniği olarak, Estetik ve Dijital Diş Hekimliği alanında uzman hekimlerimiz ile sizlere hizmet vermek en temel amacımızdır. Hizmetlerimiz ve sunduğumuz çeşitli avantajlar hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir